Planujesz inwestycję na terenie, na którym znajdują się drzewa i krzewy? Chcesz uzyskać zezwolenie na przekształcenie zieleni? A może przedsięwzięcie, którego się podejmujesz, wymaga oceny oddziaływania na środowisko? Sprawdź, czy nie potrzebujesz inwentaryzacji dendrologicznej. Czego ona dotyczy i kiedy jest wymagana?
Inwentaryzacja dendrologiczna – co to? Na czym polega?
Inwentaryzacja dendrologiczna to analiza obszaru pod kątem liczby i rodzaju rosnących na nim drzew i krzewów. Pozwala ona stworzyć dokładny wykaz gatunkowy występującej roślinności. Jej przeprowadzeniem zajmują się wykwalifikowani specjaliści (najczęściej architekci krajobrazu), którzy podczas prac w terenie określają m.in.:
- liczbę i gatunki występujących drzew i krzewów,
- rozmieszczenie roślinności,
- parametry dendrologiczne szaty roślinnej (takie jak obwód pnia i średnica korony).
Waloryzacja drzewostanu – ważna składowa inwentaryzacji dendrologicznej
W ramach inwentaryzacji dendrologicznej wykonywana jest również waloryzacja drzewostanu. Pozwala ona określić aktualny stan zdrowotny drzew. W jej przypadku drzewa są zazwyczaj poddawane analizie wizualnej – również przy zastosowaniu metody VTA. Opiera się ona na ocenie widocznych cech, które mogłyby powodować osłabienie i utratę stabilności drzewa, stwarzając ryzyko wyrządzenia szkód.
Waloryzacja szaty roślinnej uwzględnia ocenę takich elementów jak:
- podstawa, pień i korona drzewa lub krzewu,
- obecność patogenów i szkodników.
Dzięki rzetelnie przeprowadzonej waloryzacji drzewostanu specjalista może ocenić stopień zagrożenia, jakie konkretne drzewo stwarza dla planowanej na danym terenie inwestycji albo ludzi, którzy na nim przebywają. Pozwala to określić potrzebę wykonania ewentualnej wycinki.
Inwentaryzacja dendrologiczna – kiedy jest wymagana?
Przeprowadzenie inwentaryzacji dendrologicznej jest konieczne dla wielu inwestycji. Stanowi ona niezbędny załącznik w przypadku takich procedur administracyjnych jak:
- zgoda na wycinkę lub przesadzenie roślinności z terenu planowanego przedsięwzięcia – zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, usunięcie drzew lub krzewów co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia właściwego organu administracji.
- decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia,
- ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,
- zezwolenie na przekształcenie terenu zieleni,
- operat szacunkowy wartości,
- kosztorys robót budowlanych,
- decyzja o przyznaniu drzewu statusu pomnika przyrody.
Należy pamiętać, że wszelkie pomiary i prace związane z inwentaryzacją dendrologiczną należy zawsze wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami – w prawie polskim jest to Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.z 2021 r. poz.1098).
Co więcej, inwentaryzację dendrologiczną przeprowadza się również w procesie uzgadniania zakresu prac pielęgnacyjnych drzewostanu, jeśli znajduje się on na terenie objętym ochroną konserwatorską. Wykonuje się ją także bez wyraźnego wskazania. W takim wypadku najczęściej służy ona celom informacyjnym, edukacyjnym lub inwestycyjnym.
Jakie elementy składowe obejmuje inwentaryzacja dendrologiczna?
Inwentaryzacja dendrologiczna to złożona procedura, która obejmuje szereg działań. Jej zakres w dużej mierze zależy od celów opracowania, a także wielkości terenu i liczby drzew. W niektórych przypadkach jest to krótka analiza, w innych – rozbudowana charakterystyka. Zwyczajowo jednak w jej skład wchodzą takie elementy jak:
- identyfikacja ilościowa i gatunkowa drzew i krzewów (w tym określenie ich lokalizacji i wieku),
- charakterystyka roślin (obejmująca m.in. określenie średnicę korony i wysokości drzewa lub krzewu),
- analiza stanu zdrowotnego drzewostanu, zarówno pod kątem ewentualnych chorób i szkodników, jak i uszkodzeń mechanicznych
- oszacowanie wartości ekologicznej i krajobrazowej szaty roślinnej występującej na danym terenie,
- planowanie działań związanych z roślinnością, takich jak pielęgnacja drzew, wycinka, sadzenie nowych okazów.
Przez to, że u drzew i krzewów możemy zaobserwować ciągły wzrost i rozwój, dokumentacja z przeprowadzonej inwentaryzacji dendrologicznej ma swój termin ważności – jest to 6 miesięcy od daty jej sporządzenia. Po tym czasie należy zaktualizować dane.
Nie wiesz, czy w przypadku planowanej przez Ciebie inwestycji inwentaryzacja dendrologiczna jest niezbędna? A może szukasz doświadczonych specjalistów, którzy przygotują rzetelne opracowanie? Napisz do nas lub zadzwoń, a przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy, jakie działania musisz podjąć, aby realizacja przedsięwzięcia przebiegała zgodnie z wymogami prawa ochrony środowiska.