Organy rozpatrujące wnioski o pozwolenia, do których należy się zwrócić podczas występowania o konkretną decyzję.
Spis rodzajów wniosków:
Organem właściwym do wydania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza jest najczęściej Starosta.
Istnieją również instalacje podlegające pod:
RDOŚ – dotyczące przedsięwzięć na terenach zamkniętych;
Marszałka Województwa – dotyczące:
(Art. 152, 154, 183 oraz Art. 377 i 378 POŚ)
Organem właściwym do wydania zgód wodnoprawnych są Wody Polskie.
Organem właściwym jest najczęściej dyrektor RZGW (regionalnego zarządu gospodarki wodnej) Wód Polskich w sprawach:
a) pozwoleń wodnoprawnych, (…):
– jeżeli korzystanie z usług wodnych, wykonywanie urządzeń wodnych lub eksploatacja instalacji lub urządzeń wodnych są związane z przedsięwzięciami lub instalacjami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy POŚ, (tj. dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko)
(na wykonanie budowli przeciwpowodziowych, na przerzuty wody i wykonanie niezbędnych do tego urządzeń wodnych, na wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów, na działania związane z rekultywacją wód powierzchniowych lub wód podziemnych, na wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także na wycinanie roślin z wód lub brzegu, )
– na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska, (…), pochodzących z eksploatacji instalacji (…),
– jeżeli korzystanie z usług wodnych lub wykonywanie urządzeń wodnych odbywa się w całości lub w części na terenach zamkniętych (…),
c) ocen wodnoprawnych(…),
(pozwoleń wodnoprawnych (…), wymaganych dla przedsięwzięcia, jeżeli jest organem właściwym w sprawie jednego z pozwoleń, pozwoleń wodnoprawnych, (…), jeżeli dotyczą korzystania z wód i wykonywania urządzeń wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na śródlądowych wodach płynących, będących przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, decyzji, o których mowa (…)
Istnieją również instalacje podlegające pod DZZ (Dyrektora zarządu zlewni) Wód Polskich – w sprawach pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 388 ust. 1 pkt 1, niewymienionych w pkt 1 lit. a, c i d;
(właściwie wszystkie pozostałe nie związane z przedsięwzięciami mogącymi zawsze oddziaływać na środowisko oraz z terenami zamkniętymi)
oraz
Kierownika nadzoru wodnego Wód Polskich – w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych.
(Art. 397 PW oraz art. 378, 388 POŚ)
Organem właściwym w większości spraw jest starosta.
RDOŚ (Regionalny dyrektor ochrony środowiska) jest właściwy w sprawach przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych.
Marszałek województwa jest właściwy w sprawach:
Organem ochrony środowiska właściwym w sprawie:
1) pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla odpadów innych niż wydobywcze wytworzonych w miejscu poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż oraz ich magazynowania i przeróbki,
2) pozwolenia zintegrowanego dla odpadów, o których mowa w pkt 1
jest organ właściwy do wydania decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi.
W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest właściwy w sprawach:
1) wydawania decyzji, (…);
2) przyjmowania wyników pomiarów (…);
3) przyjmowania zgłoszeń, (…).
(Art. 377 i 378 POŚ)
Marszałek województwa:
Starosta – w pozostałych przypadkach.
RDOŚ (regionalny dyrektor ochrony środowiska) – do wydania zezwolenia na zbieranie odpadów i zezwolenia na przetwarzanie odpadów na terenach zamkniętych.
Dodatkowo:
Marszałek województwa może zezwolić na spalanie odpadów poza instalacjami lub urządzeniami, jeżeli spalanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach przeznaczonych do tego celu jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.
Zezwolenie na spalanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami dla terenów zamkniętych wydaje RDOŚ regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Jeżeli chodzi o zgodę na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części (…) oraz decyzję o zamknięciu składowiska odpadów (…) organem właściwym jest marszałek województwa, a w przypadku przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych – RDOŚ (regionalny dyrektor ochrony środowiska).
(Art. 377 i 378 POŚ oraz Art. 31, 41, 244a UO)
Organ właściwy w tym przypadku ustala się w zależności od rodzaju i wielkości prowadzonej instalacji. Wniosek składa się do:
Urzędu marszałkowskiego, gdy:
Regionalnej dyrekcji ochrony środowiska – gdy instalacja znajduje się na terenach zamkniętych, np. tereny kolejowe, tereny wojskowe (lotniska, porty).
W innych przypadkach wniosek należy złożyć do starostwa powiatowego albo urzędu miasta na prawach powiatu.
(Art. 377 i 378 POŚ)
Organem administracji geologicznej pierwszej instancji jest Marszałek województwa, z wyjątkiem (…).
Do Starosty(..) należą sprawy związane z zatwierdzaniem projektów robót geologicznych oraz dokumentacjami geologicznymi, dotyczące:
2) ujęć wód podziemnych, których przewidywane lub ustalone zasoby nie przekraczają 50 m3/h;
3) badań geologiczno-inżynierskich wykonywanych na potrzeby zagospodarowania przestrzennego gminy oraz warunków posadawiania obiektów budowlanych, (…);
4) odwodnień budowlanych o wydajności nieprzekraczającej 50 m3/h;
5) robót geologicznych wykonywanych w celu wykorzystywania ciepła ziemi;
6) warunków hydrogeologicznych w związku z zamierzonym wykonywaniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody podziemne, w tym powodować ich zanieczyszczenie, dotyczących inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany, z wyłączeniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody lecznicze oraz ponadwojewódzkich inwestycji liniowych.
Do Ministra właściwego do spraw środowiska, jako organu administracji geologicznej pierwszej instancji, należą sprawy związane z zatwierdzaniem projektów robót geologicznych oraz dokumentacjami geologicznymi, dotyczące:
1) złóż kopalin, o których mowa w art. 10 ust. 1;
(…)
1b) określania warunków hydrogeologicznych w związku z wtłaczaniem do górotworu wód pochodzących z odwodnień, o których mowa w pkt 1a, wód złożowych powstałych przy wydobywaniu kopalin, o których mowa w art. 10 ust. 1, oraz wód złożowych z podziemnych magazynów węglowodorów;
(…)
4) określania warunków hydrogeologicznych w związku z ustanawianiem obszarów ochronnych zbiorników wód podziemnych;
5) określania warunków hydrogeologicznych oraz geologiczno-inżynierskich dla potrzeb podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji albo podziemnego składowania odpadów;
(…)
6) regionalnych badań budowy geologicznej kraju;
(…)
9) otworów wiertniczych do rozpoznania budowy głębokiego podłoża, niezwiązanego z dokumentowaniem złóż kopalin;
10) obiektów budownictwa wodnego o wysokości piętrzenia przekraczającej 5 m.
Do Ministra właściwego do spraw środowiska należą także sprawy związane z zatwierdzaniem dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złoża węglowodorów.
(Art. 161 PGiG)
Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest:
RDOŚ (regionalny dyrektor ochrony środowiska) – w przypadku:
a) będących przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko:
– dróg,
– linii kolejowych,
– napowietrznych linii elektroenergetycznych,
– instalacji do przesyłu ropy naftowej, produktów naftowych, substancji chemicznych lub gazu,
– sztucznych zbiorników wodnych,
– obiektów jądrowych,
– składowisk odpadów promieniotwórczych,
b) przedsięwzięć realizowanych na terenach zamkniętych
(…)
e) przedsięwzięć polegających na realizacji inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego (…),
f) inwestycji w zakresie terminalu,
(…)
p) przedsięwzięć polegających na zmianie lub rozbudowie przedsięwzięć, dla których do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach właściwy był regionalny dyrektor ochrony środowiska,
(…)
GDOŚ (Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska) – w przypadku inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, (…)
Starosta – w przypadku scalania, wymiany lub podziału gruntów;
DRDLP (dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych) – w przypadku zmiany lasu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, na użytek rolny;
Wójt, burmistrz, prezydent miasta – w przypadku pozostałych przedsięwzięć.
(…)
Wniosek przedłożony do właściwego organu po stwierdzeniu kompletności formalnej wniosku podlega rozpatrzeniu przez pracowników tegoż Organu oraz opiniowaniu przez:
– Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego
– Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
– Wody Polskie
w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. – Taka ilość stron opiniujących znacząco wpływa na terminy zakończenia postępowań administracyjnych.
Po wydaniu opinii przez powyższe organy są 2 możliwości:
lub
(Art. 57, 58, 64, 70, 75, 77, 78 Ustawa o udostęp info o środ)
Operat przeciwpożarowy powinien zostać uzgodniony z właściwym komendantem powiatowym (miejskim) Straży Pożarnej.
Organem właściwym do wydania zezwolenia jest :
wójt, burmistrz albo prezydent miasta na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości;
WKZ (wojewódzki konserwator zabytków) na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.
(W przypadku chęci usuwania drzewa w pasie drogowym drogi publicznej z wyłączeniem obcych gatunków topoli, zezwolenie wydaje właściwy organ po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
W przypadku chęci usuwania drzewa lub krzewu na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody zezwolenie wydaje właściwy organ po uzgodnieniu z dyrektorem parku narodowego albo regionalnym dyrektorem ochrony środowiska).
(Art. 83a. U o Ochr Przyr)
Materiał ma charakter jedynie informacyjny i nie jest wykładnią prawa. Z uwagi na możliwe zmiany w obowiązujących przepisach prawa, wszelkie podane informacje należy zweryfikować i sprawdzić ich aktualność.